Neste kamp for A-laget

Dato: Mandag 21/5 kl 17.00
Kamp: Skeid - AaFK 2 
Stadion: Bislett stadion

Grasrotandelen
toalettpapir-knapp

Tannløst Skeid på vei mot nedrykk

Søndagens bunnoppgjør mot Stavanger skulle bli en tam forestilling fra hjemmelagets side. Rogalendingene stakk fortjent av med alle poengene i Skeids fjerde 2-0-tap på rad. Nå er veien lang og tung opp til sikker plass.

sif-pettersen
STRAFFE?: Stian Pettersen kunne fått straffe ved to anledninger i dagens kamp, men fløyteblåseren valgte å ikke bruke sitt verktøy. (Alle foto: Anders Vindegg)


Skeid-trener Arild Stavrum var naturlig nok svært skuffet etter kveldens forestilling.

- Jeg er selvfølgelig veldig skuffet over dagens kamp. Jeg trodde vi var bra i rute før kampen, og innledningsvis spiller vi ok. Men så får vi et mål i mot, og vi mister initiativet. Jeg har ikke noe godt svar på hvorfor.

- Hittil i år er Abiodun toppscorer med fattige fire mål, og totalt har laget kun scoret 14. Er det mangelen på en goalgetter som har vært Skeids akilleshæl så langt i sesongen?

- Nei, det tror jeg ikke. I år har vi ikke vært gode nok som lag, og det er gjelder ikke bare å finne en goalgetter. Det blir også feil å legge skylda på enkeltspillere. Til nå har vi rett og slett ikke som lag holdt Adeccoliga-nivå. Og det gjelder over hele linja - ikke bare framover på banen.

Jevnspilt førsteomgang

Stavanger åpnet den første omgangen ved å forsøke et skudd direkte fra avspark, men innledningsvis var det likevel hjemmelaget som var hakket hvassere. Faisal Ahmed markerte seg i Skeid-angrepet tidlig i omgangen med gode initiativer, blant annet med et skuddforsøk i det 7. minutt.

I andre enden av banen var det Stavangers spiller nr. 20, Lennox Kanu som stod for hodebryet for Skeid-forsvaret, som i det 12. minutt da han serverte Michael Haukås et godt innlegg inne i Skeid-boksen.

Kampens første virkelige sjanse var det Skeid som stod for to minutter senere. Unggutten Stian Pettersen på Skeids midtbane forserer med ballen igjennom Stavanger-forsvaret, og legger ballen skrått ut fra dørlinja. Ballen havner til slutt hos Faysal Ahmed, som finter seg forbi en mann, men dessverre for den tidligere GBK-spilleren går avslutningen til side for mål.

sif-faysal
SKEID-SJANSE: Faysal Ahmed fikk kampens første ordentlige scoringsmulighet.


Ikke lenge etterpå var det Skeid-målvakt Martin Jørgensens sin tur til å vise seg fram, i stil med redningene han gjorde i Skeids forrige seier mot Tromsdalen. Først kaster han seg ut mot ballen på et skudd fra 7 meter, og holder skuddet.

Like etter skyter Stavangers Anders Karlsen fra 25 meter, og Jørgensen strekker seg helt opp i sitt høyre kryss for å hindre scoring. To kjemperedninger av Skeid-målvakten!

Som så mange ganger før denne sesongen var det bortelaget som scoret først på Bislet. I det 28. minutt presser Stavanger høyt på Skeids banehalvdel, og ballen havner til slutt hos Jacop Neestrup på 20 meter. Den unge dansken, som tidligere spilte under Ståle Solbakken i FC København, fyrer av et skudd som klistrer seg helt oppe i Martin Jørgensens venstre kryss. En god kandidat til årets mål i Adeccoligaen, og ledelse til bortelaget.

Etter scoringen synes innsatsen å dabbe av fra begge lag. Skeid noterte seg imidlertid med en god mulighet i det 39. minutt, men Thomas Wæhlers heading etter et langt innkast fra kaptein Jo Andreas Gundersen reddes av en god Bo Andersen i Stavanger-målet. Lagene gikk til pause på stillingen 0-1.

sif-waelher
SKEID-SJANSE 2: Thomas Wæhler testet Bo Andersen i SIF-målet like før pause.


Oppskriftsmessig for Stavanger

Den andre omgangen skulle bli noe av det kjedeligere som er blitt framvist på Bislett-matta så langt i år. Store deler av spillet forgikk midt på banen, og med unntak av dommer Øyvind Alapnes' rause behandling av kortstokken (hele syv gule kort) var det lite å skrive hjem om.

Et av disse kortene ble korrekt tildelt Oluwasegun Abiodun etter en klønete takling i det 48. minutt, men det etterfølgende frisparket gikk like til side for Jørgensens mål.

Den neste sjansen i kampen doblet også gjestenes ledelse, etter at Stavanger fikk frispark på egen banehalvdel. Kenneth Sola slår en lang ball som spretter over et Skeid-forsvar i ubalanse, og Valter Laaksonen får en fot på ballen, som seiler over en Martin Jørgensen på halvdistanse. 2-0 til gjestene.

Resten av kampen er imidlertid like tam fra begge lags sin side. Tom Erik Breive tilførte riktignok Skeid-laget ekstra vilje etter innhoppet i det 75. minutt, men selv ikke Skeids pasningselegant kunne gjøre noe med resultatet.

sif-breive
INNHOPP: Tom Erik Breive statet kampen på benken, og kom inn etter 75 minutter mot SIF.


Breive stod også for Skeids største sjanse i omgangen, og det nærmeste man kan kalle godt angrepsspill. På overtid, etter flere trekk innad i laget, kommer Bardh Shala seg inn i 16-meteren, og legger skrått ut til Breive. Skuddet til Breive går rett i Vikesdal Pettersen hos Stavanger som får blokkert. Ingen trøstemål, og kampen ender med 2-0-seier til gjestene fra oljebyen.

- Lenge igjen av sesongen

Stavanger tar fortjent med seg tre poeng tilbake til oljebyen, og med sine 18 poeng tar rogalendingene et viktig skritt i retning sikker plass. Men selv med seier i dag er det for Stavanger sin del hele seks poeng opp til streken, til tross for at Mjøndalen og Notodden begge tapte sine kamper i dag.

For Skeid sin del er håpet om overlevelse redusert ytterligere, og kun på papiret har Torshov-klubben mulighet til å berge plassen. Med elleve kamper igjen å spille og potensielt 33 poeng og hente, må Skeid finne seg i å ligge på jumboplass med 13 poeng opp til nedrykksstreken.

Det vil si at Skeid må vinne over halvparten av de gjenstående kampene.

Stavrum innser at mulighetene til å overleve i Adeccoligaen er små.

- Jeg tror fokus må bort fra hvor mange poeng vi trenger for å klare oss. Vi har ingen mulighet til å holde oss i divisjonen når vi spiller som i dag - vi er ikke i nærheten av å være gode nok. Det trengs en skikkelig laginnsats for å heve spillet.

- Hva må gjøres før kampen mot Tromsdalen for å snu trenden?

- Som lag er vi bedre på trening enn i kamp, og vi må jobbe for å overføre det gode fra trening til seriekampene. Vi må prøve å være best når det gjelder, sier Stavrum.

- Men det er fortsatt lenge igjen av sesongen, og mye kan fortsatt skje. Jeg håper vi kan snu trenden i neste kamp. Det er jo også mot en av de få motstanderne vi har slått i år, påpeker en håpefull Skeid-trener.

Skeids neste seriekamp spilles borte mot Tromsdalen førstkommende søndag. Kampen spilles klokka 16.

(Fortsetter under bildet.)

sif-stavrum
LANG VEI OPP: Trener Arild Stavrum og hans menn har en lang og vanskelig vei opp til sikker plass.


Skeids lag (4-3-3):

Martin Jørgensen
JoA Gundersen, Thomas Wæhler, Tim S. Pedersen, Erlend Ormbostad
Marius Pireau, Preben Mankowitz, Stian Pettersen,
Thomas Valø, Oluwasegun Abiodun, Faisal Ahmed

Innbyttere:
Kim Nysted for Abiodun (53. min)
Bardh Shala for Valø (66. min)
Tom Erik Breive for Ahmed (75. min)

Kampfakta
Skeid - Stavanger IF 0-2 (0-1)
Bislett stadion, 248 tilskuere

Mål:
0-1 Jacop Neestrup (28. min)
0-2 Valter Laaksonen (56. min)

Gule kort:
Skeid: Abiodun, Mankowitz, Pireau, Nysted, Wæhler
Stavanger: Kwer, H. Vikesdal Pettersen

sif-pause
PAUSEFOTBALL: Pauseunderholdning stod Skeids kommende A-lagsspillere for. De beviste at det gror godt i Skeid.


sif-kort
KORTGLAD: Pipeblåserens favorittfarge er trolig gult. Sju ganger havnet spillere i dommerens bok. Her får Marius Pierau gult kort.

Facebook    Deli.cio.us    Digg    StumbleUpon   

Copyright © 2012 Skeid Fotball. E-post: post@skeid.no
Ansvarlig redaktør: Tarald Rohde. Kontakt webredaksjonen | Innhold kan ikke gjengis uten kildehenvisning til www.skeid.no
Nettsidene er produsert av Huset kommunikasjon & design as