Mandag: Skal opp til eksamen på Bislett
Skrevet av Torger Bjørnstad
torsdag 09. april 2009 10:24
Rune Stenersen fra Bislettalliansen sammen med Kaja Marstander, Ole Martin Holthe og Terje Martinsen fra Skeid.
Første hjemmekamp for sesongen føles alltid slik. Grundige forberedelser skal fungere i praksis. Det stilles strengere krav enn noen gang. I år står Kaja Marstrander ved roret som arrangementssjef. Forberedelsene har pågått siden januar.
- I Skeid jobber vi frivillig med dette, som så mye annet. Hvis jeg skal gi et estimat har timerforbruket for lengst passert 500. Men det er fordelt på mange entusiaster, svarer Kaja.
Fotballforbundet stiller strenge krav til klubbenes hjemmekamparrangement. For detaljerte og strenge synes mange.
Men Fotballforbundet på sin side argumenterer med at det er de nødt til for å gjøre opplevelsene for publikum, og det som formidles i media, blir best mulig. Kravene har blitt radikalt skjerpet etter at medieavtalen kom. Dessuten er sikkerheten et stort ansvar.
Kravene i Adeccoligaen er de samme som for Tippeligaen. De største klubbene har fast ansatte som gjør mye av jobben, men slik er det ikke i Skeid.
- Vi har en fast arrangementsstab. 70 personer er involvert under kampene. Hver og en har sin oppgave, og de vet nøyaktig hva som forventes, sier Kaja. Bislett er en moderne arena med gode fasiliteter. Tak over hovedtribunen er et stort savn.
- Er det noe du frykter - og noe som vil glede deg. Er det spesielle utfordringer?
- Jeg gleder meg til å oppleve spennende fotballkamper med god stemning på tribunen. Og at alle involverte i arrangementet føler at de bidrar til det. Samtidig skal det bli godt å komme igjennom første hjemmekamp for trygghetens skyld.
Kaja er en positiv sjel som liker å være forberedt. Med seg har hun mange dyktige frivillige. Alle gjør sitt for at Skeid-kampene på Bislett skal bli vellykket.
- Det blir sikkert uventede utfordringer, men det er ingenting jeg direkte frykter. Den største er nok å få alle til å holde motivasjonen oppe igjennom en lang sesong som krever mange dugnadstimer.
Kaja står støtt!