Neste kamp for A-laget

Dato: Lørdag 25. mai kl 16.00
Kamp: Askim - Skeid
Sted: Askim stadion

11-2007: Tap for et bedre lag - men snytt for to straffer

thumb_2007-11-moa_sogndal
Moa

Skeid tapte fortjent 0-2 for bedre lag, men Skeid ble snytt for en straffe da Mohammed Abdellaoue (Moa) var gjennom alene på stillingen 0-0. En soleklar straffe og rødt kort. Han var også alene gjennom mot keeper Skjeldestad på 0-2, rundet denne, og ble lagt regelrett i bakken. Heller ikke denne gangen blåste dommer.

Sogndal var et bedre lag enn Skeid i denne kampen. Skeid hadde store problemer på kantene, og da spesielt på Sogndals høyrekant. Gang på gang kom de fram der, og det var til tider nesten kaotisk. Nå må det sies at Skeids midtforsvar var gode til å rydde opp i det som kom, og de hadde også ganske god kontroll på Håvard Flo. Selv om han fikk ballen ganske ofte, ble han forstyrret akkurat nok til at han sjelden fikk kontroll på ballen.

Kampen startet friskt, med et visst overtak til bortelaget. Allikevel var det aldri ufarlig når Skeid fikk ballen. Det var et par våkne keepere på banen som hindret skåring den første tida – men selv om jeg sier at det var våkne keepere, så stiller jeg spørsmålstegn ved Kringlas valg ved enkelte anledninger.

Han var fint ute, men litt for ofte ble det bokset og slått, når han burde holdt ballen. Litt usikkerhet i møtet med Flo, kanskje? Vi vet at du kan slå de fleste i feltet, Kringla – selvtilliten kommer snart, det finnes ingen grunn til annet! Vi ser også at det er få som slår Kringla på strek, Han er veldig god mann mot mann, og har noen fantastisk fotparader – det har vi sett i alle hans kamper så langt.

Moa burde hatt straffe i denne kampen. Han burde hatt to! Vi kan ikke helt fri oss fra tanken på hva som ville ha skjedd dersom dommeren hadde gjort jobben sin på stillingen 0-0. Det kommer en lang ball opp mot Moa. Han løper i duell mot en Sogndal-stopper, vinner denne, og har bare keeper Skjeldestad mellom seg og målet. Da blir han lagt regelrett i bakken av nevnte midtstopper.

Jobben til dommeren besto i å gi spilleren direkte rødt kort for å ha fratatt Skeid en soleklar målsjanse, samt å gi Skeid straffespark fordi forseelsen skjedde inne i straffefeltet. Med straffe, sannsynlig skåring og en mann i overtall skal man ikke se bort fra at Skeid kunne tatt alle tre poengene i kampen.

I stedet er det Sogndal som kommer fri på høyrekanten. Innlegget blir egentlig klarert, men dessverre rett til en motspiller. Ikke helt bra, da denne fikk tid til å ta ned ballen, sikte og plassere den vakkert helt nede i Kringlas venstre hjørne. 1-0 til Sogndal!

I andre omgang var det ikke så mye som skjedde, egentlig. Fra Skeid sin side er det verdt å nevne en megasjanse, der Rocky fikk stå alene på fem-meteren og nikke. Det var en feberredning av Skjeldestad som hindret skåring. Utrolig stor sjanse, der dommeren nok en gang underpresterte. Han overstyrte assistentdommeren, som markerte for det klare hjørnesparket det var. Dog må det sies at det ikke var dommerens skyld at det ikke ble skåring i denne situasjonen.

Dommerens skyld var det heller ikke at Håvard Flo helt uforstyrret fikk nikke inn 0-2 fra fem meter. Vi spør derimot våre spillere hvordan i all verden han kunne få stå SÅ alene?

På 0-2, like før kampslutt, er Moa i nok en løpsduell mot en av midtstopperne. Nok en gang vinner han. Han runder keeper Skjeldestad, bare for å bli tatt omvendt livtak på av denne, og bli lagt i bakken. Også her skulle det vært straffe til Skeid.

Som den jevne leser skjønner, så kunne resultatet av kampen vært et helt annet med straffe og rødt kort i første omgang, OG straffe i andre omgang. Sånn sett er dette litt surt. Dog må det nok en gang påpekes at Sogndal var et lag som var klart bedre enn oss i denne kampen. De vant de fleste dueller, de var først på nesten samtlige baller, og de ville klart mest. Resultate var rettferdig, ut fra de sjanser som var i kampen.

Allikevel... tenk om...

Kampfakta

Skeid -Sogndal 0-2 (0-1)
Sted: Bislett stadion
Type:11.serierunde Adeccoligaen.

Mål:
0-1 Henrik Furebotn (36 min)
0-2 Håvard Flo (82 min)

Gult kort:
ingen til Skeid

Dommer:
John Åge Mjåland, Imås

Tilskuere: 745

Skeids lag:
* Bjarte Kringlemoen
* Ulrik Arneberg
* Joar Harøy
* Jo Andreas Gundersen
* Magnus Paulsen (83 min Kjetil Berge)
* Tom Erik Breive
* Andreas Hagen
* Kjell A. Thu (70 min Espen Grina)
* Kim Larsen
* Øystein Rogstad(70 min Abdurahim Laajab)
* Mohammed Abdellaoue.

Media om kampen

* Her kan du se målene til Sogndal mot Skeid på FXT
* Andre høydepunkter fra Adeccoligaen på FXT
* Et spørsmål om penger i Østkantavisa
* Angrepstrioen avgjorde for Sogndal i 100% Fotball

Copyright © 2013 Skeid Fotball. E-post: post@skeid.no
Ansvarlig redaktør: Tarald Rohde. Kontakt webredaksjonen | Innhold kan ikke gjengis uten kildehenvisning til www.skeid.no
Nettsidene er produsert av Huset kommunikasjon & design as