
Dramaet forsetter, seier over Ull/Kisa
Hver kamp denne høsten er en cupfinale for Skeid kvinner A. Skal de nå opprykkskvalifiseringen må alle kamper vinnes. Mandag ble Ull/Kisa slått 3-0.
(To debutanter på kveldens lag: Sara Langeid Skjærpe og kvinnelagets egen Vilde, keeper Vilde Grande Vasset. Foto: Anders Høilund)
Det er mandag kveld, og Skeid møter Ullensaker/Kisa på Jessheim stadion. Det er pluss ti grader, regn og yr. Kampen starter sent, og Skeidspillerne er ikke hjemme før rundt midnatt.
16-årig debutant i mål
Det er mye ungt i trener Tommy Johnsens lagoppstilling. I mål debuterer 16-årige Vilde Grande Vasset. Damelagets egen Vilde har ventet på førstelagsdebuten, men har stått gode kamper for Skeid 2.
– Jeg var spent, men ikke spesielt nervøs før kampen. Jeg har ventet på å få slippe til, sier Vasset. For Skeids del er det bare godt å si om at det kan bli litt kamp, også om keeperplassen.
Skeid starter kampen i er forrykende tempo. Ballen går hurtig fra spiller til spiller, og det tar ikke mer enn to minutter før Silvia Sanmuganathan Røise får den første sjansen. Hun skyter på direkten på Dagrun Derås sitt innlegg. Ballen kommer i retur, og Røise prøver seg igjen. Denne gangen blir det corner. Corneren møter Derås med hodet. Ull/Kisas keeper er heldig, og god som klarer å hindre ballen i å gå i mål.
Etter ti minutter står det fortsatt 0-0, men Skeid spiller ball, leverer pasningsspill som vi sjelden har sett denne sesongen. Foran mål derimot knyter det seg, og avslutningene kommer fra vanskelige posisjoner, eller kommer fra spillere som er hardt presset.
På midtbanen er kaptein Dina Ødegaard Aas «gammellik seg» som de sier i Trøndelag. Kreativ, god med ballen, og sterk i duellene. Men det forløsende første målet lar vente på seg.
– Grunnen til at vi sliter i første omgang er at vi ble liggende litt for flatt der på topp, og at bevegelsene våre ble for enkle, og ikke var gode nok. Vi ble lette å lese. De kom ikke opp i dueller ved cornerne, men vi klarte jo ikke å få ballen over målstreken, sier Skeids kaptein med et lite smil etter kampen.
Mens Skeid sliter med å omsette et stort spilleovertak i tellende mål, setter Ull/Kisa inn sin store spiller, Matilde Kvalø Haug. En skade i hånden gjør at hun ikke spiller fra start. Haug er en spiller som lett kan snu et kampbilde, og som ikke minst har bevist dette mot nettopp Skeid. Denne sene kvelden på Jessheim stadion får hun møte Thelma Wang Holmen i skeidforsvaret, og Holmen vinner.
– Du trenger ikke være raskest, om du vet å plassere deg, og hvor du skal løpe, sa Skeids legendariske spiller Frank Olafsen. Thelma Holmen beviser det i denne kampen.
I ledelsen rett før pause
Etter 41 minutter klarer Skeid endelig å få plassert ballen i mål. Ødegaard Aas gjør forarbeidet, og som så mange ganger før er det Stine Rød som setter ballen i mål. Skeid leder 1-0 til pause, og trener Johnsen tar ut Røise som spiss, og setter inn Leah van der Weel. Oline Wik Omland fikk et gult kort tidlig i første omgang, og la inn en søknad om ett til. Johnsen tar ut Omland, og setter inn Oda Arnesen som kantspiller.
Skeid er farlige på cornere. Andrine Nevstad legger gode cornere, men det viser seg vanskelig å få ballen i mål etter corner. Nærmest er Dagrun Derås som igjen header i tverrliggeren etter en corner.
Med Kvalø Haug på banen er Skeidspillerne mer redde for å miste ballen i utsatte posisjoner. Tempoet går ned, Ull/Kisa kommer mer med i spillet, og Kvalø Haug er bare noen desimeter fra å få sin scoring. Keeper Grande Vasset får en hånd på ballen.
Etter 70 minutter begynner Skeid å få uttelling for sitt ballinnehav. Ull/Kisa-spillerne begynner å bli noe mer seige i steget. Det hjelper ikke hjemmelaget at van der Weel er i løpehumør, og begynner å ta Ull/Kisas forsvar på løpeturer. Dagen andre mål kommer etter 75 minutter. Innlegget fra van der Weel går til Stine Rød foran mål, hun er feilvendt, og flikker ballen videre til Oda Arnesen som skyter i nettet.
Det kan nesten høres at lufta går ut av ballongen for hjemmelaget, og at skeidspillerne nå klarer å puste roligere, og med lavere skuldre. Trener Johnsen tar ut Ingrid Eiken, og setter inn A-lags debutant, 16-årige Sara Langeid Skjærpe.
Jeg kjenner jo disse spillerne litt fra før, og jeg har spilt mye på Skeid 2 denne sesongen.
— 16-årige debutant Sara Langeid Skjærpe
– Jeg kjenner jo disse spillerne litt fra før, og jeg har spilt mye på Skeid 2 denne sesongen, sier 16-åringen som alltid har spilt for Skeid, og som nettopp i kampene for Skeid 2 har bevist at hun holder nivået for et 3.div.lag.
Bare minutter senere er det Dagrun Derås som løper seg fri på høyrekanten. Innlegget blir nydelig styrt i mål av van der Weel.
De siste minuttene av kampen er Skeid like overlegne som i de første minuttene, men Ull/Kisa får en kjempesjanse på et langskudd som treffer tverrliggeren helt ute i vinkelen. Ballen spretter ut, men returen blir, for hjemmelagets del, dessverre satt over mål.
"En godt gjennomført kamp"
Kampen ender med skeidseier 3-0. Med tanke på neste «cup-finale», kampen mot Øvrevoll/Hosle 2, på Nordre Åsen tirsdag 14. oktober ser Skeid solide ut. Bjørnhild Wilhelmsen river motstandernes spill i stykker, og Ingrid Dannow Eiken fordeler baller til kantspillerne. Både Derås og Omland fikk mange baller å jobbe med, men ble nok litt for utålmodige når 1-0-scoringen lot vente på seg. Bakover samler Nevstad og Maria Erland opp det som kommer. Begge to er også viktige ved dødballer. Nevstad med lagets mest presise dødballer, og Erland med headinger.
– En godt gjennomført kamp, er Tommy Johnsens korte oppsummering.
Neste kamp er tirsdag 14. oktober mot ØHIL på Nordre Åsen kl. 20.15.
Kampfakta
Ullensaker/Kisa – Skeid 0-3 (0-1)
3.div kvinner
Jessheim Stadion
Mål: 0-1 Rød (41’), 0-2 Arnesen (75’), 0-3 van der Weel (81’).
Skeids lag: Vilde Grande Vasset- Thelma Wang Holmen, Maria Erland, Oline Wik Omland, Andrine Nevstad, Dina Ødegaard Aas (Kaptein), Bjørnhild Wilhelmsen, Ingrid Dannow Eiken, Dagrun Derås, Silvia Sanmuganathan Røise, Stine Rød.
Innbyttere: Oda Arnesen (45 min. for Omland), Leah van der Weel (45 min. for Røise), Sara Langeid Skjærpe (15 min. for Eiken).